Press release from Companies
Published: 2026-08-10 09:48:18
Cyclezyme AB (publ) (”Cyclezyme” eller ”Bolaget”) har fått kännedom om att tre aktieägares innehav av aktier och röster, med anledning av den riktade nyemission om 228 567 aktier som beslutades av styrelsen den 7 juli 2026, har passerat gränser som Bolaget enligt Spotlight Stock Markets regelverk är skyldigt att offentliggöra.
Efter registrering av den riktade nyemissionen har det totala antalet aktier och röster i Cyclezyme ökat från 2 589 929 till 2 818 496. Följande gränser för aktier och röster har därmed passerats:
Peter Falcks innehav är oförändrat och uppgår till 394 000 aktier. Till följd av utspädningen har hans procentuella innehav minskat från cirka 15,21 procent till cirka 13,98 procent av aktierna och rösterna i Bolaget. Peter Falcks innehav har därmed underskridit gränsen om 15 procent.
Javier Linares Pasténs innehav är oförändrat och uppgår till 394 000 aktier. Till följd av utspädningen har hans procentuella innehav minskat från cirka 15,21 procent till cirka 13,98 procent av aktierna och rösterna i Bolaget. Javier Linares Pasténs innehav har därmed underskridit gränsen om 15 procent.
Jens Olsson innehade före den riktade nyemissionen 118 119 aktier och har genom emissionen tecknat 57 142 nya aktier. Hans innehav har därmed ökat till 175 261 aktier. Det procentuella innehavet har ökat från cirka 4,56 procent till cirka 6,22 procent av aktierna och rösterna i Bolaget. Jens Olssons innehav har därmed överskridit gränsen om 5 procent.
Flaggningsmeddelandet publiceras i enlighet med Spotlight Stock Markets flaggningsregler eftersom Peter Falcks och Javier Linares Pasténs innehav av aktier och röster har underskridit gränsen om 15 procent samt eftersom Jens Olssons innehav har överskridit gränsen om 5 procent.
För mer information, vänligen kontakta:
Peter Falck, VD
E-post: peter.falck@cyclezyme.se
Telefon: +46 (0)76 00 99 344
www.cyclezyme.se