Press release from Companies
Published: 2025-01-24 08:45:00
Aktieägarna i BPC Instruments AB (publ), org.nr 556687-2460 ("Bolaget"), kallas härmed till extra bolagsstämma den 12 februari 2025 kl. 10.00 i Bolagets lokaler på Mobilvägen 10 i Lund och även digitalt via Legimeet. Rösträttsregistrering startar kl. 09.30.
Rätt till deltagande
Rätt att delta vid stämman har den som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 4 februari 2025, dels anmäler sin avsikt att delta senast den 6 februari 2025. Anmälan ska ske skriftligen via e-post till bpcinstruments@fredersen.se eller per post till BPC Instruments, c/o Fredersen Advokatbyrå, Neptunigatan 82, 211 18 Malmö. Vid anmälan ska namn, adress, person- eller organisationsnummer, e-postadress samt telefonnummer, samt, i förekommande fall, antal biträden (högst två) anges.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade, dvs. förvarade i en depå genom bank eller värdepappersinstitut, måste registrera aktierna i eget namn för att bli upptagen som aktieägare i framställningen av aktieboken. Sådan registrering, som kan vara tillfällig, måste vara verkställd senast den 6 februari 2025, vilket innebär att aktieägaren i god tid före detta datum måste instruera förvaltaren härom.
Ombud
Om aktieägare avser låta sig företrädas på stämman av ombud ska fullmakt utfärdas för ombudet. Fullmakten ska vara skriftlig, daterad och undertecknad av aktieägaren. Om aktieägaren är en juridisk person ska kopia av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling bifogas anmälan. Fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar bör i god tid före stämman insändas till Bolaget på den ovan angivna adressen. Fullmaktsformulär finns tillgängligt hos Bolaget och på www.bpcinstruments.com och sänds på begäran till aktieägare som uppger sin postadress.
Hybridevent – där alla behöver logga in
Stämman genomförs i både fysiskt och digitalt format. Det går att delta både på plats i Lund och via en digital plattform. Digitalt deltagande kommer att ske genom verktyget Legimeet, vilket inte kräver någon installation och fungerar på alla enheter.
Hybridupplägget innebär att samtliga deltagare, även de som finns på plats i Lund, behöver logga in i den digitala plattformen. Man behöver vara inloggad för att kunna rösta på stämman. Detta innebär att alla deltagare på plats i Lund bör ha med sig en smartphone, surfplatta eller laptop.
Anmälda aktieägare kommer före bolagsstämman att få en länk utskickad till av aktieägaren angiven mejladress för att identifiera sig och ansluta till stämman via Legimeet. Mer detaljerad information om hur digitalt deltagande fungerar, innefattande bl.a. hur röstningsförfarandet kommer gå till, kommer att tillhandahållas anmälda aktieägare i samband med att länk för deltagande skickas ut. För att kunna delta i bolagsstämman digitalt måste deltagaren tillse att denne har tillgång till en uppdaterad webbläsare samt internetanslutning under hela stämman.
Förslag till dagordning
Beslutsförslag
Val av ordförande vid stämman (punkt 2)
Styrelsen för Bolaget föreslår att styrelsens ordförande Gustaf Olsson, eller den som styrelsen utser vid hans förhinder, utses till ordförande vid stämman.
Beslut om godkännande av styrelsens beslut om riktad nyemission av aktier (punkt 7)
Styrelsen föreslår att stämman beslutar att godkänna styrelsens beslut om riktad nyemission av aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, enligt följande:
För att underlätta den riktade emissionens genomförande, kommer aktierna i den riktade emissionen att tecknas av Nordic Issuing i egenskap av emissionsinstitut till en teckningskurs som motsvarar aktiens kvotvärde. Nordic Issuing kommer därefter att vidareförmedla aktierna till investeraren Eiffel Investment Group till en teckningskurs som uppgår till totalt 37,6 kronor per aktie. På likviddagen kommer Bolaget således erhålla resterande belopp från investeraren, det vill säga mellanskillnaden mellan teckningskursen och kvotvärdet.
Majoritetskrav
För giltigt beslut under punkten 7 krävs att det biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna
Övrig information
Vid tidpunkten för denna kallelse uppgår det totala antalet aktier och röster i Bolaget till 10 454 000. Bolaget innehar inga egna aktier.
Fullmaktsformulär, styrelsens fullständiga förslag samt relaterade handlingar kommer att hållas tillgängliga hos Bolaget och på Bolagets hemsida åtminstone två veckor före stämman. Handlingarna sänds på begäran till aktieägare som uppger sin postadress.
Aktieägarna erinras om sin rätt att begära upplysningar enligt 7 kap 32 § aktiebolagslagen. Bolaget har sitt säte i Lund.
Behandling av personuppgifter
För information om hur dina personuppgifter behandlas se
https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf
Lund i januari 2025
BPC Instruments AB (publ)
Styrelsen
För mer information om BPC Instruments, vänligen kontakta:
Dr. Jing Liu, CEO
BPC Instruments AB
Tel: +46 (0) 46 16 39 51
E-mail: ir@bpcinstruments.com
Om BPCInstruments AB
BPC Instruments är ett globalt svenskbaserat banbrytande teknikbolag som utvecklar och erbjuder analysinstrument som möjliggör en effektivare, tillförlitligare och mer högkvalitativ forskning och analys för industrier inom förnybar bioenergi och miljöbioteknik. Resultatet är inte enbart högre noggrannhet och precision, utan även en betydande minskning av tidsåtgång och arbetskraftsbehov för att utföra analyser. BPC Instruments innovativa produkter erbjuder högkvalitativ hård- och mjukvara som bygger på djup kunskap och erfarenhet inom områden där företaget är verksamt. Lösningarna är de första i sitt slag, vilket gör bolaget till en pionjär inom sitt område. I dag exporterar BPC Instruments till nästan 70 länder runt om i världen. BPC är noterat på Spotlight Stock Market i Sverige. För mer information, besök BPC:s hemsida: www.bpcinstruments.com