Press release from Companies

Published: 2025-02-21 15:52:56

FX International AB: FX International upptar lån om 1 592 643 SEK och 100 000 EUR

FX International AB (publ) (”FXI” eller ”Bolaget”) meddelar marknaden att Bolaget har ingått avtal om lånefinansiering. Lånen genomförs för att tillföra Bolaget rörelsekapital samt för att säkra finansiering för fortsatt utveckling av FXI.

Lånen om 1 592 643 SEK och 100 000 EUR, som inte är valutasäkrade, har en löptid på ett (1) år och en årsränta om tolv (12) procent med möjlighet för FXI att kvitta hela eller delar av lånet mot aktier i FXI. Vid händelse av kvittning skall teckningskurs fastställas genom en genomsnittlig volymviktad aktiekurs under 10 handelsdagar som föregår emissionsbeslutet med femton (15) procents rabatt. Inga närstående till Bolaget eller dess ledning ingår bland låntagarna.

Styrelsen gör bedömningen att lånefinansieringen tillföra FXI viktigt rörelsekapital som ger FXI finansiellt utrymme utan att Bolagets ingångna investeringar behöver störas samt att Bolaget ges kapacitet att genomföra sin ingångna strategi och fortsätta Bolagets kommersiella utveckling.


Informationen är sådan som FXI är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014) samt lag (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-02-21 15:53 CET.

Sofie Danielsson
CEO
+46 (0) 708 901097
sofie.danielsson@fxi.se

FX international AB (publ) ingår i en dynamisk finanskoncern med fokus på kapitalförvaltning, investeringar och strategisk rådgivning. Genom en diversifierad verksamhet och skräddarsydda lösningar skapas långsiktig värdetillväxt för professionella och institutionella aktörer.

Läs mer hos Cision
Read more about FX International AB