Press release from Companies

Published: 2025-06-02 16:54:17

Umida Group AB: KOMMUNIKÉ FRÅN ÅRSSTÄMMA I UMIDA GROUP AB (PUBL)

Vid årsstämma i Umida Group AB (publ) ("Bolaget") som hölls idag, den 2 juni 2025 kl. 14.00 i Stockholm, fattades nedan angivna beslut, samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet.

  • Fastställelse av resultat- och balansräkning samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning för 2024.
  • Resultatdisposition i enlighet med styrelsens förslag, innebärande att ingen vinstutdelning lämnas för räkenskapsåret 2024 och att disponibla vinstmedel balanseras i ny räkning.
  • Styrelsen och verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet.
  • Ett årligt styrelsearvode om 150 000 kronor till styrelsens ordförande och övriga ledamöter om 75 000 kronor vardera (samtliga belopp exklusive sociala avgifter). 
  • Arvode till revisor enligt godkänd räkning.
  • Omval av styrelseledamot Mats Jämterud. Nyval av Filip Lundquist (nuvarande VD i Bolaget), Robert Burén och Ash Pournouri som ordinarie styrelseledamöter. För närmare information om Ash Pournouri hänvisas till det pressmeddelande som offentliggjordes den 5 maj 2025.
  • Mats Jämterud valdes till styrelsens ordförande. 
  • Omval av MOORE Allegretto Revision AB som revisor; auktoriserade revisorn Lars-Erik Engberg fortsätter som huvudansvarig revisor.
  • Beslut om prestationsaktieprogram för ledande befattningshavare och nyckelsanställda ("Prestationsaktieprogrammet 2025"), emission av teckningsoptioner och överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna eller annars till tredje part. Prestationsaktieprogrammet 2025 innefattar en möjlighet för fem anställda att efter viss intjänandeperiod erhålla vederlagsfri tilldelning av prestationsaktierätter som berättigar innehavaren till antingen i) vederlagsfri tilldelning av teckningsoptioner som berättigar till teckning av B-aktier i Bolaget till ett pris motsvarande kvotvärdet på aktien, eller ii) förvärv av B-aktier till ett pris motsvarande kvotvärdet på aktien, förutsatt uppfyllande av vissa prestationsmål. Den maximala utspädningseffekten av programmet är cirka 3,6 procent av aktierna och rösterna i Bolaget vid tidpunkten för årsstämman. Vidare beslutade årsstämman om emission av högst 1 645 000 teckningsoptioner och godkännande av överlåtelse av teckningsoptionerna som emitterats inom programmet. Bolaget tillåts överlåta 1 250 000 teckningsoptioner till deltagarna eller annars till tredje man, endast i syfte att säkra leverans av B-aktier till deltagarna i enlighet med villkoren i Prestationsaktieprogrammet 2025.
  • Beslut om prestationsaktieprogram för styrelse ("Prestationsaktieprogrammet Styrelseledamöter 2025"), emission av teckningsoptioner och överlåtelse av teckningsoptionerna till deltagarna eller annars till tredje part. Prestationsaktieprogrammet Styrelseledamöter 2025 innefattar en möjlighet för tre styrelseledamöter att efter viss intjänandeperiod erhålla vederlagsfri tilldelning av prestationsaktierätter som berättigar innehavaren till antingen i) vederlagsfri tilldelning av teckningsoptioner som berättigar till teckning av B-aktier i Bolaget till ett pris motsvarande kvotvärdet på B-aktien, eller ii) förvärv av B-aktier till ett pris motsvarande kvotvärdet på B-aktien, förutsatt uppfyllande av vissa prestationsmål. Den maximala utspädningseffekten av programmet är cirka 4,3 procent av aktierna och rösterna i Bolaget vid tidpunkten för årsstämman. Vidare beslutade årsstämman om emission av högst 1 970 000 teckningsoptioner och godkännande av överlåtelse av teckningsoptionerna som emitterats inom programmet. Bolaget tillåts överlåta 1 500 000 teckningsoptioner till deltagarna eller annars till tredje man, endast i syfte att säkra leverans av B-aktier till deltagarna i enlighet med villkoren i Prestationsaktieprogrammet Styrelseledamöter 2025.
  • Stämman beslutade godkänna styrelsens förslag om emissionsbemyndigande.
  • Stämman beslutade om särskilt bemyndigande för styrelsen att vida smärre justeringar av besluten i samband med registrering av besluten.

Umida Group AB (publ)

Styrelsen

För ytterligare information, kontakta:

Filip Lundquist, VD

Telefon: +46 (0) 76 942 41 21

Läs mer hos Cision
Read more about Umida Group AB