Press release from Companies

Published: 2026-01-08 13:50:14

Windon Energy Group AB: Windon ingår exklusivt partnerskapsavtal med Sonnen GmbH

Windon Energy Groups dotterbolag Windon AB blir ensam Elite Partner i Sverige till den europeiska batteritillverkaren Sonnen GmbH.

Windon Energy Group har, via dotterbolaget Windon AB, tecknat ett partnerskapsavtal med Sonnen GmbH, en europeisk tillverkare av energilagringssystem med tydlig premiumpositionering. Sonnen erbjuder batterilösningar med fokus på kvalitet, driftsäkerhet, prestanda och design.

Genom avtalet blir Windon ensam Elite Partner till Sonnen i Sverige, vilket är den högsta partnernivån inom Sonnen’s partnerprogram. Elite Partner-status innebär ett fördjupat samarbete där Windon fungerar som sonnen’s primära partner på den svenska marknaden för kommersiell utveckling och försäljning av energilagringslösningar.

Inom ramen för Elite Partner-samarbetet ingår bland annat tillgång till batterirelaterade kundförfrågningar som genereras via Sonnen’s egna kanaler, samt genomförande av riktade marknads- och säljaktiviteter i nära samarbete mellan parterna.

“Partnering with Windon is a key part of our strategy to bring Sonnen’s innovative, industry-leading European-made solutions to more households across Sweden. With decades of experience between our companies, we’re well positioned to deliver excellence for our customers.”
Wenzel Brühl, VP New Business & C&I, Sonnen

Avtalet innebär att Windon stärker sitt nya affärsben inom batteri och energilagring genom ett strategiskt och prestigefyllt samarbete med Sonnen. Partnerskapet kompletterar bolagets befintliga erbjudande och breddar Windons position inom framtidens decentraliserade energisystem.

Sonnen har redan en betydande installerad kundbas i Sverige. Windon avser att stödja dessa kunder i samband med framtida uppdateringar, utbyggnader och vidareutveckling av deras anläggningar, samtidigt som samarbetet skapar goda förutsättningar för att ta emot nya kunder på den svenska marknaden.

Windon har historiskt haft ett tydligt fokus på produkter med tillverkning i Sverige och Europa, och ser ett stort värde i att samarbeta med en europeisk batteritillverkare. Avtalet med sonnen ligger i linje med Windons långsiktiga ambitioner kring kvalitet, leveranssäkerhet och ett hållbart erbjudande till marknaden.

Den ökande efterfrågan vi nu ser, i takt med nya effektavgifter och högre kostnadsmedvetenhet hos svenska hushåll, driver ett tydligt skifte mot energilagring. Marknaden börjar påminna om den tidiga fasen av solcellsboomen för några år sedan. Vi vet hur avgörande det är att vara rätt positionerade med starka partners i en sådan uppgång, och samarbetet med sonnen är ett viktigt steg i den riktningen.”
Christoffer Johansson, VD, Windon Energy Group

För mer information om Windon Energy Group

Christoffer Johansson

VD

0723 19 12 34

info@windon.se

Följ Windon på LinkedIn

Följ Windon på Twitter

Följ Windon på Instagram

Om Windon Energy Group AB

Windon är ett ledande svenskt solenergibolag med en lång historik inom hållbar energi sedan starten år 2007. Bolaget utvecklar, producerar och säljer, via återförsäljare, högeffektiva solcellspaneler, växelriktare, batterier, vindturbiner och ett patenterat montagematerial. Till Windons hemsida 

Läs mer hos Cision
Read more about Windon Energy Group AB