Press release from Companies

Published: 2026-01-22 08:30:00

PolarCool AB: Kallelse till extra bolagsstämma i PolarCool AB (publ.)

Aktieägarna i PolarCool AB (publ.), org.nr 559095-6784 ("Bolaget"), kallas härmed till extra bolagsstämma den 9 februari 2026, kl. 10.00 på Medicon Village, i Lund, lokalen Gamla Styrelserummet, byggnad 301, 5:e våningen.

Rätt att delta och anmälan

Aktieägare som önskar delta i stämman ska:

  • dels vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB framställda aktieboken avseende förhållandena på avstämningsdagen den 30 januari 2026;
  • dels anmäla sitt deltagande till Bolaget senast den 3 februari 2026.

Anmälan om deltagande ska ske via e-post till info@polarcool.se. Anmälan kan också göras skriftligen till PolarCool AB, Scheelevägen 2, Medicon Village, 223 81 Lund. I anmälan bör uppges fullständigt namn, person- eller organisationsnummer, aktieinnehav, adress, telefonnummer, e postadress samt, i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, ombud eller biträden (högst två).

Ombud och fullmakt

Om aktieägare ska företrädas av ombud måste ombudet ha med skriftlig, daterad och av aktieägaren undertecknad fullmakt i original till stämman. Fullmakten får inte vara äldre än ett år, såvida inte längre giltighetstid (dock längst fem år) har angivits i fullmakten. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska ombudet också ha med aktuellt registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen. För att underlätta registreringen vid stämman bör kopia av fullmakt och andra behörighetshandlingar bifogas anmälan till stämman. Fullmaktsformulär finns tillgängligt på Bolagets hemsida, www.polarcool.se, och tillhandahålls även av Bolaget på begäran.

Förvaltarregistrerade aktier

För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, genom bank eller annan förvaltare, förutom att anmäla sig till stämman, låta registrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB så att aktieägaren blir införd i aktieboken per den 30 januari 2026. Sådan omregistrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistrering som gjorts senast den 3 februari 2026 kommer att beaktas vid framställning av aktieboken.

Förslag till dagordning:

  1. Stämman öppnas
  2. Val av ordförande vid stämman
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd
  4. Godkännande av dagordning
  5. Val av en eller två justeringsmän
  6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
  7. Bestämmande av antalet styrelseledamöter
  8. Val av styrelse
  9. Stämman avslutas

Beslutsförslag:

Bestämmande av antalet styrelseledamöter (punkt 6)

Aktieägare representerande cirka 30 procent av aktierna och rösterna i Bolaget föreslår att styrelsen ska bestå av fem (5) styrelseledamöter utan suppleanter.

Val av styrelse (punkt 7)

Aktieägare representerande cirka 30 procent av aktierna och rösterna i Bolaget föreslår nyval av Jörgen Durban till ordinarie styrelseledamot och ny styrelseordförande samt nyval av Mikael Andersson till ordinarie styrelseledamot för tiden fram till nästa årsstämma. I samband med detta har nuvarande ordinarie styrelseledamot Pär Carmonius meddelat att han på egen begäran lämnar sitt styrelseuppdrag och ställer sin plats till förfogande. Därav innebär förslaget även att Pär Carmonius avgår i förtid, medan övriga befintliga styrelseledamöter kvarstår under mandatperioden.

Jörgen Durban (född 1956) är jur. kand. från Stockholms universitet och har varit verksam som advokat 1988–2025 med specialisering inom M&A, finansiering och kapitalmarknadsfrågor. Han har arbetat vid Advokatfirman Lagerlöf & Leman samt Linklaters i Stockholm och London, där han även haft ledande befattningar. Jörgen Durban är för närvarande styrelseordförande i Knowledge AI Technology Inc. och Omnione S.A. samt styrelseledamot i Achilles Capital AB (publ). Han har tidigare innehaft flera styrelseordförandeuppdrag i noterade bolag.

Mikael Andersson (född 1961) är beteendevetare med studier i juridik och ledarskap samt certifierad Executive Master Coach. Han har över 20 års erfarenhet av strategiskt ledarskap inom Polismyndigheten, inklusive underrättelsetjänst och chefsbefattningar. Mikael är VD och grundare av bolag verksamma inom utbildning, coaching och HR i högpresterande miljöer samt styrelseledamot i Refino AB.

Tillgängliga handlingar

Fullständiga beslutsförslag är intagna i kallelsen. Fullmaktsformulär kommer att hållas tillgängliga på Bolagets kontor på Scheelevägen 2, Medicon Village Lund, och på Bolagets hemsida www.polarcool.se, i minst två veckor före stämman samt skickas kostnadsfritt till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. 

Upplysningar på stämman

Aktieägarna informeras om sin rätt att begära upplysningar i enlighet med 7 kap. 32 § aktiebolagslagen (2005:551) om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen eller bedömningen av Bolagets ekonomiska situation.

Behandling av personuppgifter

För information om hur dina personuppgifter behandlas i samband med bolagsstämman, se:

https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

__________________

Lund i januari 2026

PolarCool AB (publ)

Styrelsen

r mer information

Erik Andersson –  VD PolarCool AB (publ.)                                     
+46 - 738 60 57 00                                                                             
E-mail: erik.andersson@polarcool.se

Om PolarCool AB (publ.)

PolarCool AB (publ.) är ett medicinteknikföretag som utvecklar, marknadsför och säljer produkter inom idrottsmedicin. Bolaget fokuserar på behandling av hjärnskakning och upprepade huvudkollisioner med bolagets huvudprodukt hjärnskakningsbehandlingen PolarCap®. Aktien är noterad på Spotlight Stock Market och har sitt säte i Lund.

Läs mer hos Cision
Read more about PolarCool AB